Dla osób, które interesują się sportem od lat, różnica wydaje się oczywista. Niemniej jednak nie zawsze tak jest, gdy chodzi o osoby, które nie miały do czynienia z aktywnością fizyczną od czasów obowiązkowych zajęć WF-u w szkole.
Zajęcia fitness organizowane są przede wszystkim grupowo, przez instruktorów i najczęściej na konkretnej siłowni. Wstęp jest wolny, jeśli tylko posiadasz karnet wstępu do określonego obiektu. Zajęcia te ukierunkowane są na konkretną partię mięśniową lub dotyczą spraw ogólnorozwojowych. Mogą to być np. grupowe ćwiczenia związane ze zrzuceniem wagi, poprawę kondycji, poprawą siły itp.
Oczywiście w przypadku zajęć grupowych nie ma mowy o indywidualnym podejściu do każdego ćwiczącego. To zrozumiałe zważywszy na fakt, że na wspólny trening czeka kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt osób.
W takiej sytuacji trudno jest indywidualnie podchodzić do każdego. Rozwiązywanie problemów poszczególnych uczestników, gdy jest ich tak dużo, nie wchodzi w rachubę. Decyzję co do tego, czy brać udział konkretnych zajęciach fitness należy podjąć samemu, oceniając własny stan zdrowia i możliwości. Zajęcia fitness są ciekawą formą aktywności sportowej dla osób świadomych swoich możliwości i posiadających, chociaż minimalne doświadczenie. Instruktor sam wybiera ćwiczenia, które wykonują wszyscy, co ułatwia sprawę i zdejmuje z nas ciężar przygotowywania treningu. Obecność innych osób może też dodatkowo działać motywująco.
Na tym jednak podobieństwa się kończą. Trener personalny, zanim przystąpi do treningu z podopiecznym, przeprowadza najpierw pogłębiony wywiad. Stara się zrozumieć motywacje oraz dowiedzieć się, jakie cele chciałby osiągnąć podopieczny. Dowiaduje się przy okazji o problemach, z jakimi boryka się osoba zainteresowana treningami. Na tej podstawie trener personalny przygotowuje odpowiedni program ćwiczeń.
Co jest istotne: trener personalny zazwyczaj dokonuje odpowiednich pomiarów, wykorzystując przeznaczone do tego urządzenia. Bada skład ciała, ilość tkanki tłuszczowej, masę mięśni itp. Badanie ogólnej kondycji jest istotne dla mierzenia postępów, jakie będą się dokonywały podczas treningów.
Każdy trening personalny – w przeciwieństwie do zajęć grupowych – może podlegać modyfikacjom. Jeśli mój Klient zgłasza w danym tygodniu jakieś dolegliwości natury fizycznej, np. ból kręgosłupa, staram się zmodyfikować trening pod kątem jego wymagań. Podobnie rzecz się ma w sytuacji, gdy trzeba popracować nad konkretną grupą mięśniową.
W trakcie treningów personalnych zaczynamy doceniać dodatkowe korzyści, jakie niesie ze sobą trening, a trener jest osobą, która ciągle nas obserwuje. Widząc nasze niedociągnięcia, natychmiast na nie reaguje.
Trener personalny pilnuje stałego rozwoju oraz dba, żeby cel treningowy był cały czas aktualny a może nawet ambitniejszy od tego, z którym przyszliśmy. Dzięki temu udaje nam się utrzymać motywację na wysokim poziomie przez długi czas.
Do Ciebie należy decyzja, jaką formę aktywności chcesz prowadzić. Z mojego punktu widzenia oba rodzaje treningów są komplementarne i można z nich korzystać jednocześnie, jeśli tylko czujecie się na siłach i na tyle znacie swoje ciało, aby decydować samemu, jaki grupowy trening fitness realizować. Jeśli jednak macie wątpliwości, trener personalny chętnie Wam doradzi 😉