Cóż, w rozumieniu prawnym obecnie nie istnieje tytuł zawodowy związany z wykonywaniem pracy trenera personalnego. Kiedyś (do roku 2010) należało ukończyć AWF ze specjalnością instruktorską lub ukończyć kurs instruktorski i zdać egzamin państwowy, aby uzyskać tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej.
Na chwilę obecną nie są wymagane żadne uprawnienia państwowe, aby zostać trenerem personalnym. Są jednak kursy na trenera personalnego. To jest niezbędne minimum, od którego należy zacząć. Podopieczni powinni dodatkowo zwrócić uwagę, czy ich przyszły trener personalny ma jakieś dodatkowe szkolenia, np.: trening funkcjonalny, siłowy czy szkolenie z dietetyki. Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby na szkolenia uczęszczał regularnie i brał udział w targach i innych wydarzeniach fitnessowych.
Powody, dla których decydujemy się na regularne uprawianie sportu, wynikają najczęściej z naszych mankamentów fizycznych, problemów zdrowotnych związanych siedzącym trybem życia lub dotyczą naszej wagi i diety.
Trener personalny pomaga realizować wspólnie ustalone założenia treningu na podstawie naszych potrzeb i wyznaczonych w związku z nimi celów. Pomaga się zmotywować do kolejnego treningu. Wybiera najlepsze ćwiczenia. Monitoruje nasze postępy. Walczy z naszymi słabościami. Najczęściej odbywa się to w ramach godzinnych treningów indywidualnych w miejscach, które pozwalają na swobodny trening w asyście trenera.
Dobry trener personalny to osoba, która wiele czasu poświęca na zgłębianie informacji na temat ciała, funkcjonowania organizmu i dietetyki. Dysponuje szeroką wiedzą na temat ciała, dietetyki, ruchu i programów treningowych. Powinien być profesjonalistą, który regularnie uczestniczy w szkoleniach, aby podnosić swoje kwalifikacje.
Praca trenera personalnego powinna być pracą z powołania. Pracujemy wspólnie z naszymi podopiecznymi, a w chwilach wolnych od bezpośrednich treningów z klientami, szukamy nowości i najbardziej wydajnych metod w rozwiązywaniu ich problemów. Myślimy o tym cały czas, a nie tylko wtedy, gdy prowadzimy zajęcia.
Powody, dla których zaczynamy myśleć o bardziej aktywnym trybie życia, bywają różne, ale wsparcie ze strony trenera ma ogromne znacznie. Nawet osoby, które dotychczas przez wiele lat ćwiczyły samodzielnie, przyznają, że treningi są niezwykle wydajne, jeśli prowadzone są z asystą drugiej osoby.
Oczywiście można też ćwiczyć z kolegą lub koleżanką, albo uczyć się z filmów na YouTubie i tam szukać inspiracji oraz rozwiązania swoich problemów. Zajmuje to jednak dużo czasu, a przecież już samo wyjście na trening wymaga sporej motywacji. Jeśli jeszcze dołożymy do tego nasze nieprzyzwyczajone do wysiłku ciało, to łatwo zrozumieć, że automotywacja może być niewystarczająca. I tu wkracza TRENER PERSONALNY.
Oczywiście jest to możliwe. W końcu nie każdy ćwiczy z trenerem personalnym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli ktoś dosyć późno (czyli później niż wieku nastoletnim) decyduje się na rozpoczęcie przygody z fitnessem, to będzie potrzebował pomocy, aby wykonywać prawidłowo ćwiczenia dostosowane do swoich możliwości. Takie rzeczy dużo lepiej oceni trener personalny niż my sami.
Jeśli czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim ciele, poprawić kondycję, ustabilizować sylwetkę, zmienić nawyki, to skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci w rozwiązaniu problemów w tych obszarach. Zapraszam Cię na bezpłatną konsultację do mojego klubu Evolution, gdzie w kameralnych warunkach będziemy mogli dokonać analizy składu twojego ciała, ocenić potrzeby i zidentyfikować problemy, z jakimi dla Twojego zdrowia powinniśmy się zmierzyć.
PS. I fit You!